Strona główna –  Blog –  Hosting – co to jest?

Hosting – co to jest?

Czyli gdzie zamieszka Twoja strona www

hosting co to jest

W okresie międzywojennym język polski nafaszerowany był germanizmami, bo praktycznie cała technologia szła z Niemiec. Mieliśmy więc np. droserklapę, co rychsztosuje i ferszlus, który trzeba roztrajbować. Teraz, gdzie się człowiek nie obróci, tam bombardują go zaklęcia anglo-amerykańskie. Na każdym kroku: mobbing, stalking, skauting, hosting… I nie da się tego obejść! Chcesz mieć stronę WWW? Musisz mieć hosting. Bo jak nie, to mobbing i stalking, albo skauting w wersji extremehardcoresurvival. Wszystko jasne? No to jedziemy:

Hosting – co to jest? 

Znamy takie słówko „hostel”? Znamy, prawda? Hostel i hosting mają wspólny człon – HOST. A host to po angielsku gospodarz. Czym zajmuje się gospodarz, to chyba wszyscy wiemy. I teraz, jak weźmiemy do kupy wszystkie obowiązki gospodarza, to Anglosasi mają na to właśnie takie określenie – hosting. Jak sobie przyjedziemy do takiego gospodarza, to mamy zapewniony dach nad głową, wikt i opierunek. Strona WWW także potrzebuje takiej właśnie stałej opieki. I najlepiej, żeby była to opieka realizowana fachowo, a także w odpowiednio doprecyzowanym zakresie: nie za dużo, nie za mało, tak w sam raz.

Wcześniej pisaliśmy to i owo o domenach. Warto sobie zerknąć na ten ciekawy artykuł: jak wybrać domenę. Bo hosting w zasadzie zaczyna się od domeny – to jest podstawowa usługa, która umożliwia innym użytkownikom odnalezienie Twojej strony. Oczywiście można wykupić domenę bez hostingu (i szukać go potem gdzieś indziej), ale jest rzeczą wielce pożyteczną, jeśli dostawca domeny jest jednocześnie dostawcą kompleksowego hostingu.

Ale…

Jeśli znajdziemy lepszy hosting u innego operatora to też nie ma większego problemu. Każdy dobry wykonawca strony www bez problemu przekieruje dnsy domeny na serwer, na którym ma być hostowana strona www. I wszystko będzie grało.

Albo…

Możemy też w miejsce hostingu przetransferować domenę. Całą procedurę transferu domeny opisaliśmy tutaj: transfer domeny do innego operatora.

Tak więc, poza domeną hosting zapewnia jeszcze parę innych rzeczy, które powinny ze sobą współgrać i które razem wzięte odpowiedzą nam na istotne pytanie:

A po co ten hosting?

Czy hosting jest tylko dla dużych i skompliowanych stron internetowych?

Nawet tanie strony internetowe, choć są tworem wirtualnym, potrzebują do istnienia solidnej bazy z żelaza, plastiku i jeszcze odpowiedniej domieszki metali ziem rzadkich. Czyli potrzebują SERWERA. Serwer to taki jakby rozbudowany komputer. Wszystkie serwery na kuli ziemskiej są ze sobą połączone wszelkimi rodzajami połączeń (przewodowych i bezprzewodowych) i tworzą razem INTERNET. Serwer i jego obsługa (techniczna oraz w ramach realizowanych usług) tworzą z kolei razem hosting. Hosting zapewnia więc:

 • zybkie i bezawaryjne działanie strony;
 • odpowiednio pojemne przestrzenie do przechowywania danych;
 • ochronę danych;
 • łączność z internetem i jego abonentami (poczta, komunikatory);
 • dostęp do ogromnego zasobu danych zewnętrznych.

Bez tych powyższych czynników Twoja strona WWW nie tylko nie ma racji bytu, ale w ogóle nie ma bytu.

Czym charakteryzuje się dobry hosting?

 Pamiętając cały czas, że hosting to obowiązki gospodarskie względem strony internetowej, to nie można przejść obojętnie obok kwestii jakości tychże obowiązków. A ta jakość może być rzecz jasna różna. Nas interesuje, aby była jak najlepsza, zarówno nominalnie, jak i realnie. Kwestie nominalne są dość istotne, bo pozwalają nam doprecyzować zakres oferowanych usług, a nie tylko obietnice, że „będzie pan zadowolony”. Dlatego też cechami dobrego hostingu są:

 • wysoki poziom bezpieczeństwa, sygnowany certyfikatem SSL;
 • szybkość transferu, oparta na dyskach SSD;
 • brak limitu w transferze danych (albo – jeśli takowy będzie – to żeby był ustawiony na tyle bezpiecznie wysoko, by go w ogóle nie odczuwać);
 • gwarantowana pomoc techniczna 24 godziny na dobę;
 • automatyczne tworzenie kopii zapasowych wszystkich przechowywanych plików;
 • no i ogólnie: JAKOŚĆ, SZYBKOŚĆ, NIEZAWODNOŚĆ.

Bo można oczywiście trafić na zły hosting i nie dostać KOMPLETNIE NICZEGO z powyższej listy. W szczególności na zły hosting trafiają klienci, którzy dają się nabierać na najbardziej absurdalne chwyty marketingowe, jak na przykład…

Czy istnieje hosting darmowy?

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że przyjeżdżamy do jakiegoś gospodarstwa agroturystycznego, gospodarz daje nam ten przysłowiowy dach nad głową, łóżko, wikt, opierunek i w zamian nic nie chce. Wyobraziliśmy sobie? To niedobrze, bo takie bzdury nie mają racji bytu. Nie wyobrażajmy sobie podobnych absurdów.

Darmowy hosting – owszem – istnieje. Tyle, że jest to lipa, wielka jak sekwoja. Jakieś liche namiastki usług na rozsypującym się ze starości serwerze, bez żadnego wsparcia technicznego, bez żadnej praktycznie ochrony, z symbolicznym wręcz miejscem na dane… Bubel do potęgi entej! Zwykła iluzja do łowienia naiwnych. Po co? W jakim celu funkcjonuje tzw. darmowy hosting? MA NA CELU WYŁUDZENIE TWOICH DANYCH, które potem są udostępniane za drobną opłatą – komu popadnie. Na przykład nadawcom maili, zwanych potocznie „nigeryjczykami”. A przy okazji jesteś zasypywany reklamami wszelkiego typu (z hazardem i porno włącznie), a niekiedy, jako „bonus”, mogą trafiać się także i wirusy. Nie łudźmy się więc, że jak ktoś obiecuje coś wszystkim za darmo, to faktycznie chce coś dać. Jedyne, co da, to iluzję, a pobierze za to sobie hojną prowizję.

Hosting to USŁUGA. Aby usługa była na wysokim poziomie – musi być płatna.

A teraz podsumowanie, czyli: CO ZYSKUJESZ?

Tu warto pokusić się o dopełnienie, czyli: co zyskujesz OPTYMALNYM hostingiem? Co to znaczy „optymalnym”? Optymalnym, czyli najlepiej dopasowanym do Twoich potrzeb. Optymalnym, czyli z najkorzystniejszym stosunkiem ceny do jakości. Te dwa zdania to nie jest jedno i to samo, bo pamiętaj, że np. Twój bank będzie potrzebował hostingu o dużo większym rozmachu, niż Ty. To będzie bardzo dobry hosting, ale jak sobie taki zafundujesz, to na sól do zupy nie zarobisz po odliczeniu kosztów. Dlatego wybór zarówno firmy hostingowej, jak i samego hostingu lepiej jest zlecić doświadczonym specjalistom, którzy dopasują zakres oferty do Twoich potrzeb i możliwości.

A teraz wróćmy do tematu: CO ZYSKUJESZ?

Potrzebujesz taniej strony z dobrym hostingiem?

Więcej na blogu

TEKSTY NA STRONĘ WWW

TEKSTY NA STRONĘ WWW

Czyli: co napisać i jak napisać, żeby strona promowała, a nie kompromitowała firmę?