Strona główna –  Blog –  Jaki hosting wybrać?

Jaki hosting wybrać?

Czyli: sztuka definiowania potrzeb

Jaki hosting wybrać?

Nieśmiertelny skecz o drzwiach Kabaretu MN to sztandarowy wręcz przykład nieumiejętnego definiowania swoich potrzeb. Kto zna, ten wie o co chodzi, kto nie zna, niech sobie poszuka. Prosta sprawa: gdy wiemy, czego chcemy i potrafimy to nazwać, to istnieje duża szansa, że to znajdziemy. Jeżeli natomiast nie wiemy czego szukamy, to możemy przejść obok tego, by potem dać sobie wcisnąć jakieś byle co. Nie inaczej rzecz ma się z hostingiem, dlatego też…

Żeby wiedzieć, jaki hosting wybrać, musisz się orientować Czym jest hosting…

…O tym już pisaliśmy w artykule „Hosting – co to jest?”. W telegraficznym skrócie: od angielskiego słowa „host”, czyli gospodarz – jest to pakiet usług związanych z techniczną obsługą Twojej strony. W ramach tego pakietu otrzymujesz miejsce na serwerze i masz zagwarantowane wszystko, co jest potrzebne do sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania Twojej strony WWW. No właśnie: a co jest potrzebne? Spokojnie, o tym będzie za chwilę. Zanim jednak do tego przejdziemy, podkreślmy, że podstawa to wiedzieć, co się chce. Jeżeli nie będziesz nawet w ogólnych zarysach orientować się, czym jest hosting, no to sorry bardzo, ale postawisz się w sytuacji klienta ze wspomnianego wyżej skeczu. Ergo: aby uniknąć robienia w bambuko, jakieś podstawy trzeba po prostu mieć.

Jaki hosting wybrać?

A zatem przechodzimy do sedna. I odpowiemy jednocześnie na dwa pytania, czyli: JAK wybrać hosting oraz JAKI wybrać hosting. Droga do obydwu odpowiedzi jest ta sama i wiedzie poprzez zdefiniowanie swoich potrzeb. Skupimy się tutaj na tych naprawdę podstawowych, bo raczej nie ma większego sensu, by zapoznawać Cię z tajnikami funkcjonowania portalu informacyjnego, serwisu randkowego, czy platformy udostępniającej płatne treści „tylko dla fanów”. Jeśli chcesz wykonać tanią stronę internetową, to takiego specjalnego wsparcia nie będzie raczej potrzebować, więc te kwestie pominiemy. Twoje podstawowe potrzeby, żeby wiedzieć jaki hosting wybrać, to:

Domena – jedna, czy więcej?

Pakiety serwerów różnią się od siebie między innymi tym, ile domen obsługują. W tych najtańszych pakietach często możemy obsłużyć jedną domenę, więc jeśli ktoś ma lub planuje mieć więcej domen (z przyczyn różnych) to wtedy trzeba rozważyć inny pakiet. Ponieważ jednak nasze artykuły są skierowane do odrobinę mniejszych podmiotów biznesowych niż banki, sieci hipermarketów i tym podobne, więc skupimy się na zaletach modelu ekonomicznego.

Warto jednak zaznaczyć, że Twoją niewiedzę w tym zakresie może wykorzystać jakiś uczciwy inaczej dostawca usług hostingowych, wciskając Ci nachalnie wyższy pakiet, obsługujący większą liczbę domen.

W związku z powyższym, jeżeli ktoś ma jedną domenę i nie planuje więcej, to nie ma sensu kupowania wyższego pakietu. Jeżeli w przyszłości zaistnieje taka potrzeba, to zawsze można przejść na tzw. wyższy plan taryfowy, oferujący więcej.

Darmowy SSL

To dość obszerny temat (być może zasługujący nawet na odrębny artykuł), dotyczący bezpieczeństwa. Chodzi o szyfrowanie danych, zapewniające poufność i integralność ich transmisji oraz o uwierzytelnienie serwera (a niekiedy także i samego klienta). Protokół SSL jest obecnie standardem, a jego istnienie potwierdza ikonka małej kłódki, znajdująca się przed adresem strony w pasku adresowym przeglądarki. Brak tej ikonki (a więc brak SSL) skutkuje nieprzyjemnym następstwem. Mianowicie każdemu, kto będzie chciał wejść na Twoją stronę, wyświetli się najpierw ostrzeżenie, że połączenie nie jest bezpieczne. A to automatycznie oznacza, że 9 osób na 10 zrezygnuje, więc chyba nie ma się nad czym zastanawiać.

Protokół SSL jest zazwyczaj darmowy w wersji podstawowej u większości dostawców hostingowych. Rzecz jasna trzeba go jeszcze zainstalować i skonfigurować, co jest usługą odrębną. Niepoprawna instalacja i konfiguracja skutkuje często problemami z wyświetlaniem strony, szczególnie w opcji MultiSite na serwerach dedykowanych. Dlatego dobrze, żeby brał się za to ktoś kompetentny. Warto też w tym miejscu dodać, że standardy bezpieczeństwa stron WWW są cały czas modernizowane i oprócz podstawowej, darmowej wersji, istnieją także warianty rozbudowane, a co za tym idzie – dodatkowo płatne. Są to jednak opcje dostosowane do potrzeb większych przedsiębiorstw i zazwyczaj nie ma potrzeby takiego „uzbrajania po zęby” każdej małej strony internetowej. Na ogół ten darmowy certyfikat bezpieczeństwa wystarcza w zupełności.

Nielimitowany transfer lub z odpowiednio wysoko ustawionymi limitami

Przypomnijmy sobie przełom XX i XXI wieku. Prawie wszyscy korzystali wówczas z modemów telefonicznych, naliczających MINUTY korzystania z internetu. Rzecz dzisiaj nie do pomyślenia, prawda? Powiedzmy sobie szczerze: w dobie obecnych realiów, dla żadnego przedsiębiorcy nie do pomyślenia są jakiekolwiek limity w transferze, które mogłyby ograniczać mu ruch na stronie. Bo transfer, to nie tylko przesyłanie plików, ale także RUCH NA STRONIE – o tym należy pamiętać. Jeżeli hosting Twojej strony dopuszczałby takie limity transferu, które ograniczałyby dostępność Twojej strony, to byłoby to strzelanie sobie w stopę.

Niemniej w najtańszych pakietach istnieją limity transferów. Dla „zwykłych” stron nie stanowią one zazwyczaj problemu. Ale już dla większego sklepu internetowego, generującego spory i regularny ruch, taki limit stałby się kulą u nogi. Dlatego też każdy przedsiębiorca, nawet początkujący, powinien mieć świadomość, że w przypadku nagłego sukcesu marketingowego (czego oczywiście każdemu życzymy), trzeba będzie ten limit odpowiednio podnieść wyżej. W przeciwnym razie klienci mogą odbijać się, jak od ściany. Podobnie jak na stronach obsługujących rządowy program zakupu węgla, jesienią 2022 roku.

Pomoc techniczna 24/h

Nawet rolls-royce’y się psują (choć jest to utrzymywane w głębokiej tajemnicy), więc nie ma co liczyć, że Twojej strony nigdy nie dosięgnie żadna awaria. Tym bardziej, że awarie zdarzają się również z przyczyn całkowicie niezależnych i losowych. Ale awarie to wręcz drugoplanowy powód, dla którego dostępność serwisu na serwerach jest bardzo istotna. Dużo ważniejsze są wszelkiego typu instalacje i konfiguracje związane z uruchamianiem strony oraz jej aktualizacjami. Dlatego wsparcie techniczne musi być zagwarantowane przez dostawcę usług hostingowych.

Konta pocztowe

Oczywiście w tej samej domenie, w której jest Twoja strona. To są profesjonalne konta pocztowe, które posiadają zaawansowane zabezpieczenia antyspamowe, nie dopuszczają do zaśmiecania Twojej skrzynki reklamami oraz posiadają wszelkie potrzebne funkcje do sprawnego obsługiwania poczty firmowej. Gdy nie ma reklam ani spamu, to i (przynajmniej na początek) nie jest potrzebna przesadnie duża pojemność (za którą zwykle dodatkowo się płaci). Tanie pakiety taryfowe oferują zwykle ok. 5 – 10 GB pamięci dyskowej, co na potrzeby poczty dla drobnego przedsiębiorcy wystarcza na długi okres. Niemniej pakiet zawsze można zwiększyć, więc raczej nie ma potrzeby obarczania się kosztami na wyrost.

Szybkość działania strony

To oczywiście zależy od różnych czynników, nie tylko od samego hostingu. Nawet najszybciej działająca strona WWW może otwierać się pół dnia na jakimś serwerze opartym na starych dyskach HDD i starym oprogramowaniu PHP. Pomijając jednak wszelkie inne czynniki, dostawca hostingu musi zagwarantować optymalną szybkość pracy serwera (a więc i Twojej strony), żeby Twoich klientów nie korciło, by sprawdzić, czy przypadkiem strona Twojej konkurencji nie otworzy się szybciej.

Im droższy hosting, tym lepszy?

Niekoniecznie. Twoje podstawowe potrzeby zostały wymienione powyżej. Istnieją jednakże inne, na które dostawcy usług hostingowych muszą być także przygotowani. Nie musisz jednak płacić za hosting tyle, ile płaci Twój bank, Wikipedia, czy Onet. Wszystko musi być starannie wyważone, aby Twój koszt uwzględniał wyłącznie Twoje potrzeby i aby w ramach poniesionego kosztu te potrzeby zostały realnie spełnione. Dlatego najlepiej poradzić się doświadczonych specjalistów.

Podsumowanie:

  • Dla własnego dobra nie bądź ignorantem. Jeżeli decydujesz się na stronę WWW, to nie omijaj szerokim łukiem zagadnień pokrewnych, takich właśnie jak hosting, tylko staraj się przynajmniej powierzchownie zgłębić temat. Im więcej wiesz, tym mniej pozwalasz sobą manipulować!
  • Optymalny hosting dla standardowego, drobnego przedsiębiorcy powinien zapewniać możliwość wyboru rejestracji jednej lub kilku domen, protokół bezpieczeństwa SSL, dostosowany limit transferu (lub nielimitowany transfer), stałą pomoc techniczną, profesjonalne konta pocztowe i optymalną szybkość funkcjonowania. To jest minimum, na którym należy bazować.
  • Jeżeli masz wątpliwości, jaki powinien być optymalny hosting pod Twoje potrzeby, poradź się doświadczonego i zaufanego specjalisty.

Potrzebujesz taniej strony z dobrym hostingiem?

Więcej na blogu

TEKSTY NA STRONĘ WWW

TEKSTY NA STRONĘ WWW

Czyli: co napisać i jak napisać, żeby strona promowała, a nie kompromitowała firmę?