Strona główna –  Blog –  TEKSTY NA STRONĘ WWW

TEKSTY NA STRONĘ WWW

Czyli: co napisać i jak napisać, żeby strona promowała, a nie kompromitowała firmę?

TEKSTY NA STRONĘ WWW

Z artykułu dowiesz się:

Wskazówki do pisania tekstów na stronę internetową

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci napisać teksty na stronę internetową, które przyciągną uwagę czytelników i będą skuteczne:

Zrozum swoją grupę docelową:

Zanim zaczniesz pisać, dokładnie zrozum, do kogo kierujesz swoją stronę internetową. Jakie są ich potrzeby, problemy i cele? Dzięki temu będziesz w stanie dostosować treść do ich oczekiwań.

Rozpocznij od silnego nagłówka:

Pierwsze wrażenie jest kluczowe. Zadba o atrakcyjny, zrozumiały i interesujący nagłówek, który przyciągnie uwagę od razu. Nagłówek powinien odzwierciedlać główne przesłanie Twojej strony.

Wykorzystaj hierarchię informacji:

Twoja strona powinna zawierać klarowną hierarchię informacji. Najważniejsze treści umieść na górze strony lub na samym początku tekstu, a mniej istotne informacje umieść niżej.

Pisz zwięźle i klarownie:

Unikaj zbędnych słów i zawiłych zdań. Pisz klarownie i zwięźle, aby czytelnik mógł łatwo zrozumieć treść.

Zwracaj uwagę na układ strony:

Upewnij się, że tekst jest dobrze sformatowany, użyj odpowiednich nagłówków, akapitów, list wypunktowanych, itp. To ułatwi czytelnikom przeglądanie treści.

Dodaj grafiki i multimedia:

Ilustracje, zdjęcia, wideo i infografiki mogą wzbogacić treść strony i uczynić ją bardziej atrakcyjną. Staraj się, aby multimedia były związane z treścią.

Korzystaj z odpowiednich słów kluczowych:

Jeśli chcesz, aby Twoja strona była łatwiej odnajdywana w wynikach wyszukiwania, stosuj odpowiednie słowa kluczowe. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, aby uniknąć nadmiernego nasycenia tekstu.

Zachęcaj do działania:

Na końcu tekstu lub na innych ważnych miejscach strony umieść „call to action” (CTA), czyli zachętę do konkretnej akcji, np. subskrypcji newslettera, zakupu produktu lub skontaktowania się z Tobą.

Bądź autentyczny:

Pisz w sposób, który odzwierciedla Twoją firmę lub osobowość. Bądź autentyczny i unikatowy, co pomaga w budowaniu zaufania czytelników.

Regularnie aktualizuj treść:

Strona www powinna być żywa i aktualna. Regularnie dodawaj nowe treści, aktualizuj informacje i monitoruj wyniki, aby dostosować treść do potrzeb użytkowników.

Pamiętaj, że pisanie na stronę www to proces ciągły. Monitoruj wyniki i reaguj na feedback od użytkowników, aby stale ulepszać swoją stronę

Trochę praktyki

Tekst służy przekazywaniu informacji…
Czy na tym kończy się jego rola? Zaraz się przekonamy na konkretnym przykładzie.

Jest sobie hurtownia warzyw i owoców, no i w zakładce OFERTA wstawia informację:

Mamy pomidory!

No i super! Hurtownia ma pomidory, a więc informuje, że ma pomidory. Matematycznie – bez zarzutu. Dwa proste słowa, a ile przekazu! I co? Taki ten copywriting trudny? Dziecko dałoby radę! No dobrze… spójrzmy teraz na to oczami klienta tejże hurtowni.

Mają pomidory… Fajnie. A jakie? Nie napisali. Może nie wiedzą, jakie to pomidory? Może słabo się znają na pomidorach? A jeśli tak, to może ich nie przechowują właściwie? Ciekawe, czy na pewno to są pomidory, bo może pomylili je z ogórkami?… Tego typu wątpliwości mają prawo się pojawić, jeżeli brakuje pełnej informacji. Moglibyśmy teraz stopniowo wzbogacać ten przekaz:

Mamy świeże pomidory!

Mamy świeże, krajowe pomidory!

Mamy świeże, krajowe pomidory w odmianach…

…I punktować po kolei, jakie plusy informacyjne nam dochodzą. Ale zróbmy inaczej. Od razu zaprezentujmy finalną wersję tekstu, żeby było szybciej.

Hurtownia ECIEPECIE posiada już w sprzedaży pierwsze krajowe pomidory gruntowe w odmianach: malinowe, śliwkowe i bawole serca. Pomidory pochodzą z ekologicznych i certyfikowanych upraw od naszych lokalnych dostawców.

Gwarantujemy najwyższą jakość i starannie przesortowany, świeży towar. Stałym odbiorcom zapewniamy atrakcyjne upusty oraz darmowy transport.

Zapraszamy do współpracy punkty sprzedaży detalicznej na obszarze całego powiatu zasiedmiogórogrodzkiego. Oferujemy korzystne i elastyczne warunki, a także możliwość indywidualnych negocjacji cen.

Jest jakby ździebko więcej, niż tylko „mamy pomidory”, prawda? I cóż możemy się z takiego przekazu dowiedzieć?

Mamy nazwę hurtowni, więc nam się utrwali w pamięci, że jak pomidory, to ECIEPECIE.

Mamy coś podkreślone, więc pewnie link. Jeżeli po kliknięciu otworzy nam się artykuł blogowy, poświęcony krajowym odmianom pomidorów gruntowych, to już będzie naprawdę „full-wypas”. Wiedzy nigdy za wiele, a więc hurtownia zna się na rzeczy.

Hurtownia oferuje PIERWSZE krajowe pomidory, więc warto się pośpieszyć, żeby być na czasie i mieć na sklepie to, czego klient szuka.

Wiemy, jakie konkretnie odmiany możemy zakupić.

Znamy pochodzenie pomidorów, gwarantowane certyfikatem.

Mamy zapewnienie o jakości i świeżości.

Mamy zachętę do nawiązania współpracy w postaci wymienionych bonusów.

Mamy określony zakres terytorialny działania hurtowni.

W końcowym rozrachunku mamy świadomość, że jest to rzetelna i profesjonalna firma, która podchodzi odpowiednio zarówno do odbiorcy, jak i do dostawcy oraz do samego towaru.

Czy to tylko informacja? Nie. Bo jest to zarazem przekaz, który wywołuje pozytywne emocje, wzbudza zaufanie i realnie przyczynia się do zwiększania obrotów hurtowni. Tak działa dobrze napisany tekst.

WSKAZÓWKA!

Pisząc tekst na stronę, postaw się w sytuacji swojego klienta. Otwórz kilka stron firm, w których Ty robisz zakupy i przeanalizuj, które informacje są dla Ciebie przydatne, a których brakuje. I wyciągnij właściwe wnioski.

Jak wyglądają złe teksty na stronę www?

Oto lista grzechów głównych:
  • Brak potrzebnych informacji (czyli to, o czym powyżej już napisaliśmy).
  • Błędy językowe (ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne, frazeologiczne, słownikowe, składniowe, fleksyjne etc.) – ośmieszają przekaz.
  • Słaba czytelność przekazu – brak odpowiedniego rozplanowania i uporządkowania tekstu; brak wyróżników w postaci podkreśleń, pogrubień, tudzież wypunktowania.
  • Brak odpowiedniej kultury słowa, sprawiającej, że tekst emanuje szacunkiem do odbiorcy i wzbudza zaufanie.
  • Niewłaściwa stylizacja tekstu pod kątem docelowej grupy obiorców – inaczej redaguje się teksty reklamujące gumę do żucia (adresowane głównie do młodzieży), inaczej ofertę centrum konferencyjnego dla biznesmenów, a jeszcze inaczej usługi ziemno-budowlane, wykonywane koparko-spycharką.
  • Błędy i braki merytoryczne, które mogą wręcz skompromitować właściciela strony i podważyć jego kompetencje w danej branży.
  • Nadużywanie skomplikowanych pojęć branżowych, mało czytelnych dla przeciętnego odbiorcy, zamiast operowania prostym językiem korzyści.

Szczegółowe opisanie wszystkich błędów zajęłoby zbyt dużo miejsca. Jako ciekawostkę wyróżnijmy więc pleonazm, popełniany w takich zwrotach, jak:

najbardziej optymalny,
cofnąć do tyłu,
fakt autentyczny,
pozytywna aprobata.

Wszystkie powyższe wyrażenia są MASŁEM MAŚLANYM. Optymalny to inaczej najlepszy. Czy cokolwiek może być bardziej lub mniej najlepsze? Cofnąć można tylko do tyłu. Kto nie wierzy, niech spróbuje zrobić to do przodu. Fakt może być tylko autentyczny, bo nieautentyczny przestaje być faktem. Aprobata jest wyłącznie pozytywna, bo w przeciwnym razie staje się dezaprobatą. Wiele osób używa pleonazmów nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z groteskowości takich wypowiedzi. A to niestety świadczy o braku wprawy w konstruowaniu zdań.

To może jakiś przykład niekontrolowanego słowotoku…

Adwokat rozwody Zawyje Cmentarne!

Jestem adwokatem z długo letnim doświadczeniem w sprawach rozwodowych. Zajmuje się sprawami rozwodowymi w rozwodach z orzeczeniem winy jednego współmałżonka, obojga lub bez. Pomagam w sprawach alimentacyjnych, jeżeli ktoś się stara o alimenty, ich podwyższenie albo  obniżenie. Masz problem? Przyjdź. Pomogę . Zaufało mi już dużo osób i wszyscy są zadowoleni. Szybko, fachowo i solidnie! Legitymacje czynne w procesach o nieuważnienie małżeństwa, uzależnione od skutków uniezwaznienia w przypadku unieważnienia malżenstwa z powodu przeszkody wieku, ubezwłasnowolnienia, wadliwości związanych z pełnomocnictwem, wad oświadczeń woli i innych. Załatwiam sprawy z dziećmi-zapraszam!

W tym krótkim przykładzie znalazły się wszystkie, opisane wcześniej błędy. Tekst jest autentyczny, znaleziony w Internecie, ze zmienioną nazwą miejscowości. Pasuje bardziej do oferty wykidajły, niż do adwokata. Ale nawet szanujący się wykidajło z Zawyja Cmentarnego powinien wysilić się na coś lepszego.

Plusy dobrych tekstów na stronę internetową i minusy złych

Różne błędy na różnych ludzi różnie działają. Jedni nie zauważą, inni tylko się uśmiechną z politowaniem, a jeszcze inni potraktują to jako osobistą zniewagę. ŻADNE błędy nie przysporzą Ci klientów. Natomiast z pewnością spowodują, że klientów będzie mniej. Bo jak ktoś poważny zobaczy takie wypociny adwokata skądś tam, to będzie wolał poszukać nawet w nieco bardziej oddalonym Zasiedmiogórogrodzie, nawet drożej, byle kompetentnego. I jeśli stracisz przez to tylko jednego klienta na dziesięciu, to jest to strata, bo w biznesie zasada jest jasna:

Pieniądz niezarobiony to pieniądz stracony!

Dlatego teksty na Twojej stronie powinny odpowiadać nawet najbardziej wymagającym klientom, jeżeli strona ma w pełni realizować swoje zadania. A gdy teksty spełniają wysokie wymogi, to wówczas:

Strona godnie reprezentuje firmę.
Przekaz tekstowy wzbudza zaufanie.
Klient ma poczucie, że właściciel strony jest prawdziwym profesjonalistą.
Czytelne przekazanie najważniejszych informacji przyśpiesza decyzję klienta o skorzystaniu z oferty.

A gdy teksty na stronę internetową są złe? 

Wówczas część klientów z pewnością zareaguje w ten sposób:

To chyba nie jest to, czego szukam.
Nie widzę potrzebnych informacji – poszukam gdzie indziej.
Niechlujny tekst, to pewnie cała firma jest taka.
Skoro nawet dobrze pisać nie umie, to może na pomidorach też się nie zna.
Co to za…(tu można sobie wstawić stosowny epitet)?!?

Warto też mieć na względzie ranking stron, prowadzony przez Google, a jednym z kryteriów tego rankingu jest właśnie poziom jakościowy tekstów, oceniany w oparciu o różne kryteria. Zarówno te, które zostały tu wymienione, jak też techniczne, np. odpowiednie nasycenie frazami kluczowymi. Wysoka pozycja w rankingu, to lepsze pozycjonowanie strony.

Podsumowanie:

Tekst na stronie WWW to nie tylko informacja. To także narzędzie socjotechniczne, służące do wywierania pozytywnego oddziaływania na odbiorcę.

Niewprawiona osoba może popełnić mnóstwo błędów w tekście, z których nie będzie zdawać sobie sprawy.
Spora część (a zazwyczaj nawet większość) klientów pierwszy kontakt z daną firmą ma poprzez jej stronę internetową. Gdy pierwsze wrażenie jest złe, to zwykle jakiś procent odwiedzających opuszcza stronę i nigdy nie zostanie klientem tej firmy.

Niniejszy artykuł został napisany przez zawodowego copywritera.

Potrzebujesz dobrych tekstów na swoją stronę?

Więcej na blogu